Öne Çıkan Yayın

Blog hakkında uyarı!

Merhaba değerli ziyaretçilerim. Bundan sonra bu blogda yeni gönderiler yapılmayacak yorumlar yayınlanmayacaktır. Takip etmek için linklerdek...

DAMACANALARI GİYDİRSEK Mİ?

>> 18.11.2008

Bu güzel damacana örtüsü, yine patatesli halkaların tarifini aldığım Ferda ablamdan, keten ip denen çanta yapımında kullanılan iple örülmüş, eskiden makrome yapanlar bilirler biz bu ipe jüt derdik.
YAPILIŞI:10 numara şişle haroşa örüldü, 15 ilmekle başlanır, 4. sıradan sonra 5 ilmek arttırılır, yine 4 sıra örülüp 10 daha arttırılır, damacana boyuna gelene kadar aralarda arttırılarak 40 ilmekle bitirilir.
Şimdi asıl gelelim üzerindeki elmalara armutlara, ben bunlara bayıldım Ferda ablam uydurdum desede bence gayet güzel bir teknik bulmuş.
Şu beyaz eşya kolilerinden çıkan köpükler çok ince ufalanır, un ve su karışımından hamur yapılır ve köpüklerle birlikte yoğurulur, elma ve armut şekilleri yapılır, hamur henüz kurumadan bir parça pamuk ince bir tabaka halinde etrafına sarılır, takı teline fon kağıdı sarılarak sap kısımları takılır ve güzelce kurumaya bırakılır, içinin iyice kuruması bir kaç gün sürebilir, azcık sabır gerekli.
Kuruduktan sonra bir kat ağaç tutkalı sürüp tekrar kurutuyoruz, sağlam olup çatlamaması için. Sonra alıyoruz elimize fırçayı ve boyamaya başlıyoruz, boyamada önemli olan, yukardan aşağı dikey fırça darbeleri kullanıyoruz, elmalar önce sarı renge boyanır sonra üstüne kırmızıyla elma görüntüsü verilir sap ve dip kısınlarında sarılar görünürse daha gerçekçi duracaktır, toz tutmaması ve dayanıklı olması için vernik uygulaması yapmaktada yarar var.
Ablaların tatlısı ellerine sağlık, güle güle kullan.

1 yorum var Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ sen de yaz Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ:

Adsız,  24 Mayıs 2011 19:25  

ilginc bilgiler icin tesekkurler

Yorum Gönder

Lütfen adsız yorum yazmayın! muhattabımızın bir adı olması iletişim kurmamızı kolaylaştırır.
Blog sahibi değilseniz ya da google hesabınız yoksa Adı/URL yazan kısma sadece adınızı yazıp url yi boş bırakabilirsiniz.
Yorum Bırakan herkese teşekkürlerimle...

Related Posts with Thumbnails

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP