Öne Çıkan Yayın

Blog hakkında uyarı!

Merhaba değerli ziyaretçilerim. Bundan sonra bu blogda yeni gönderiler yapılmayacak yorumlar yayınlanmayacaktır. Takip etmek için linklerdek...

PLASTİK KUTUYU ÖRGÜYLE SÜSLEME

>> 31.12.2008

Plastik yuvarlak pekmez kutusunu süsledim, kutunun şekli çok hoşuma gitti atmaya kıyamadım, hatta içi doluyken ben onu gözüme kestirmiştim zaten, bitmesini sabırsızlıkla bekledim:)Plastik kutunun alt ve üst bölümünün ölçülerine gelene kadar sıkiğne arttırarak ördüm, sonra arttırmadan yan bölümler kapanana kadar örmeye devam ettim, kutuyu örgünün içine oturtup sıcak silikonla yapıştırdım ve üzerini örgü güllerle ve incilerle süsledim, isterseniz içini de saten türü kumaşla kaplayabilirsiniz.

Read more...

KIZ BEBEK ATKISI VE ŞAPKASI

Minicik tatlışım Esila bebişimize atkı ve şapka takımı ördüm, bu örgünün ipini çok severek aldım içinde gümüş simleri var,pırım pırım kımıl kımıl bişey.
Örgüler bitince çiçeklerine geçtim hadi bitti bitecek derken başardım fakat son anda bir tembellik bir tembellik sormayın, çiçekleri örmesine ördüm de, şimdi kim dikecek bunları? git dolapları karıştır arkası kalın iğneyi bul ipi geçir, çiçekleri üst üste getir, dik...ooooo hayatta yapamam .
Tembelliğim yüzünden her zaman yeni ve kolay yöntemler keşfetmişimdir, dikmeye üşenince bakın ne yaptım...Tığla zincir çekip atkıyı kenarından sıkıca bağladım çiçekleri de ortalarından zincire geçirip fiyonk yapıp bağladım... Aynı şekilde şapkanın kenarına da zincir çekip çiçekleri bağladım, gerçekten çok şık hareketli çiçeklerimiz oldu... Örgü dikme eziyetinden kurtulup işimi çabucak bitirmiş oldum.

Read more...

KIŞLIK ÖRGÜ BANDANA

Bu gördüğünüz şey başlangıcında şal olması niyetiyle başlanmıştı...neye niyet neye kısmet meselesine döndü, kışlık bandana oldu.
Kristal ipin etiketini atmışım markayı hatırlayamıyorum, aldım örgüyü gezdim dolaştım hiç bir markanın tonu tutmuyor, haliyle geldiler bana atıverdim kenara, ta ki arkadaşımın kızı gelip örgülerimi kurcalayana kadar. Bu parçayı eline alıp 'bu ne?' diye sorunca o an tepemde ampul yandı....hınzırca sırıtarak, 'bu kışlık bir bandana yavrucuğum ben de bunu sana örmüştüm' diye atlayıverdim:))))
Takıp denedik tahminimden daha güzel durduğunu görünce tamam dedim biraz süsleyip bunu kızımıza vereyim .
Eski yapma çiçeklerden bir iki yaprak ve çiçek toplayıp üzerine silikonla yapıştırıverdim, iyice bi hoşuma gitti bu sefer, kızımızın da çok güzel bir yüz şekli var çok yakıştı.
Güle güle kullan Dilara'cım.

Read more...

NE BULURSAN TAKIŞTIR BİLEKLİĞİ

En çok bu tip bileklikleri seviyorum, zincirin üzerine elimize ne geçerse değişik değişik takıp takıştırıyoruz, sonra da şıkır şıkır takıyoruz:)

Read more...

PUL ÖRME DANTEL ÖRTÜLER

Lame ve dore pullar yine aynı renklerde dantel iplikleriyle birleştirilmiş. Kare ve dikdörtgen parçalardan örtü takımı yapılmış...Örülüşü çok kolay, umarım resimden anlaşılmıştır.

Read more...

SİMLİ KUMAŞLARLA PLASTİK KUTU SÜSLEME

>> 30.12.2008

Şu güzelliğe bakın ya...Geçenlerde yeni evine taşınan arkadaşımı ziyarete gittim, banyosunda aynanın önünde duran bu süslü şey ilgimi çekti, normalde izinsiz başkalarının eşyalarına dokunmam ama dayanamadım...kutuyu kaptığım gibi salona getirdim.
Arkadaşım bunu bikaç yıl önce başka bir kermesten satın almış.
Kutunun kendisi bildiğiniz kulak çubuklarının plastik kutusu, dışına pırıl pırıl kumaşı kaplamışlar kumaşın altına önce çok ince bir sünger yapıştırılmış kumaş onun üzerine kaplanmış, kenarlarına altın simli sutaşı yapıştırıp üst kapağına kurdele ve yine kurdeleden yapılmış güller dizayn edilmiş, tek kelimeyle şahane olmuş, şöyle bakınca tam saraylı havası var.
Bunu gördüğüm iyi oldu kendisini örnek alarak ben de irili ufaklı elime geçen kutuları bu şekilde süslemeye karar verdim.
Şimdiden heyecanlandım kim bilir bu teknikle ne güzel hediye kutuları yapılır.

Read more...

ŞİFON ÇİÇEKLİ HAVLU SÜSLEME

Elimde önceden kalma şifondan yapılmış ortaları boncuk işlemeli çiçeklerim vardı, hediye götürmem gereken bir günde bunları havlu üzerine monte ettim, kenarına güpür geçirdim, yanına da bişeyler ilave edip götürdüm. Çok kolay ve hızlıca yapabileceğimiz bir çalışma.

Read more...

KURDELE GÜPÜR SÜSLEMELİ AYAK HAVLULARI

Bu ayak havlularını eklemeyi unutmuşum, havlular oldukça büyük ve kalın, hatta ayak havlusu olarak kullanılabileceği gibi banyo paspası bile olabilir, dikerken makinemi zorladı biraz....Bu havluları süsleyip rica üzerine başka bir kermese hediye olarak dikmiştim.

Read more...

SARI METAL BİLEKLİKLERİM VE HİNT BONCUKLARI

Hafta sonu içimden takı yapmak geldi, uzun zamandır uğramamıştım, oldukça değişik takı aksesuarları çıkmış, metal aksesuarlar, örgü ve keçe malzemeler,boncuklar o kadar çeşitli ki insan seçerken kendini kaptırıyor, zamanın nasıl geçtiğini farketmiyor.İki parça aksesuar alayım dedim, öyle konsantre olmuşumki, planladığımdan çok daha fazlasını almışım. Sonunda sözlerini duymadığım için, kızım bi taraftan çekiştirmeye başladı, onun ilgisi olmadığı için böyle işlerle fenalık geldi içine:) ama beni bıraksalar orda 24 saat kalabilirdim .

Aldığım aksesuarlardan iki tane bileklik ve küpelerini yaptım, aksesuarlar o kadar güzelki sadece alıp zincire takmak harika bir takınız olması için yeterli.Bir süre kullandıktan sonra sıkıldım ve bilekliklerime bir kaç tane hint boncuğu ekleyerek renklendirdim. Sadece metal sarı aparatların fazla cafcaflı olduğunı, aralarına biraz renkli hint boncuğu eklersem bu takılarımın biraz renkleneceğini ve daha çok zevkimi yansıtacağını düşündüm, nitekim öylede oldu.
Hint boncuklarının bir çok rengi ve çeşidi var malzemecilerde, hangisini alacağıma karar vermek zor oldu, milyonlarca çeşit boncuk ve aparat... Size tavsiyem, ne yapacağına karar verip projesini kafasında oluşturmayanlar takı mağazalarına girmesin:) aksi takdirde, böyle biryere girince, hem vakit hem para yönünden çok israf ediliyor... duyrulur:))

Read more...

İKEA'DAN FONKSİYONEL LAPTOP SEHPASI

İster masaüstü ister laptop olsun bilgisayar başında oturmak bir süre sonra sıkıntı vermeye başlar, benim sık yaşadığım sorun boyun tutulmasıdır genellikle, oturduğunuz yer ve bilgisayarın bulunduğu masa arasında doğru bir yükseklik ayarı olmalı, sabit eşyalarla bunu sağlamak oldukça güç oluyordu.
Bayramda gelen misafirimi ikea'ya götürdüğümde girer girmez bu bilgisayar sehpasını gördüm, biraz inceledim ve aradığım şey olduğuna karar verip satın aldım, sehpanın yüksekliğini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz ayrıca arkaya yaslanmak istediğinizde klavyeyi rahat görebilmek için tabla kısmı ufak bir hareketle öne doğru eğilebiliyor. Koltukta oturma durumunda sehpa ayaklarını koltuğun altındaki boşluğa doğru çekerek sehpayı kendinize daha da yaklaştırabiliyorsunuz.
Ben bu sehpayı sevdim, rahat bir oturuş şekli sağlamaya yardımcı oluyor.. fiyatı, emin olmamakla birlikte 49.5 ytl gibi bir rakamdı sanırım.

Read more...

CİN ALİ VE SEVGİLİSİ ŞANS BİLEKLİĞİ

Bu bilekliği ilk defa craftwoman arkadaşımın sayfasında görmüştüm, cin ali ve kız arkadaşı, adını duyunca çok gülmüştüm, bikaç gün sonra kızım Bağdat caddesinde arkadaşlarıyla gezerken bu bilekliği almış, sonra gelip bana ''bak anne bunlar şans bilekliğiymiş bütün arkadaşlarımla bunlardan aldık kendimize'' demez mi :) bu moda denen şey ne hızlı yayılıyor böyle...ben bunları biliyorum dediğimde sen nerden biliyorsun diye şaşırdı, herşeyi onlar bilir ya biz nerden bileceğiz :)... ooo... ben onu göreli çok oldu sana günaydın diyerek her zaman onun bana yaptığını bu sefer ben ona yaptım, hemen açıp craftwoman arkadaşımın yaptığı bilekliği gösterdim, tabi onun yaptığını daha çok beğendi, kırmızı ipi ve uçlarında da nazar boncukları vardı, mecburen bizde uçlarına bir kaç minik nazar boncuğu ekleyeceğiz.Bu işlere eli yatkın biri olarak ilk yaptığım fiyatını sormak oldu, 7-8 lira civarında para ödemiş bu bilekliğe. Ah kızım, sen bana söyleseydin ben aynı fiyata hem sana hem diğer arkadaşlarına bunlardan yapardım dedim, tabi cevap belli ''aman anneee, sen de herşeye ben yapardım diyosun :)'' Bu tür hobilerle ilgilenen kişiler genelde aynı düşünürüz, eğer bir şeyi yapabiliyorsak satın almayı asla tercih etmeyiz.

Read more...

ORİGAMİ TEKNİĞİYLE ÇEKMECE ORGANİZATÖRÜ

Renkli karton yada fon kağıtlardan çekmecelerinizdeki takılarınızı toparlayıp karışıklığı önleyen çekmece organizatörleri yapabilirsiniz. Bu kağıt katlama tekniğini daha önce nasıl yapılır bölümünde dekoratif hediye kutusu yapımını anlatan you tube videosuyla eklemiştim hemen ardından youtube un kapatılmasıyla malesef yapılışını paylaşamamıştık, site açıldığında daha detaylı yapılışını bulup eklerim.
Kızımın çekmecelerindeki karışıklığa bir çözüm ararken gözüm bu renkli kartonlara takıldı ve origami tekniğiyle böyle bölmeler yapıp takıları toparlayabilirim diye düşündüm, rengarenk olması da ayrıca hoşumuza gitti, bu bölmeler farklı boylarda çalışılabilir,hatta mukavva üzerine yapıştırılıp öylece çekmeceye yerleştirilebilir, biraz daha abartıp herbirinin üzerine birer tane de kapak yapabiliriz..Kağıdımızı istediğimiz ebatta tam kare şeklinde kesiyoruz, ben burda 20x20 kağıt tercih ettim.
Resimde görülen her işlem kağıdın karşılıklı kenar ve köşelerine simetrik olarak uygulanacak.
Önce kenarları 2. resimdeki gibi ortadan katlayıp iz oluşunca açıyoruz ve diğer kenarada aynı işlemi uyguluyoruz.
Sonra 3. resimdeki gibi, bu sefer köşeleri tam ortada birleşecek şekilde katlıyoruz ve 4. resimdeki gibi kağıdın kenarını tekrar ortaya doğru katlıyoruz 5. resimdeki hale gelince tüm katları açıp aynı işlemi diğer köşelerede uyguluyoruz görüntü tekrar 5. resimdeki hale gelince bu sefer tamamen açmıyoruz sadece ikinci katı kaldırıp katlama izlerinden yardım alarak 6. resimdeki gibi kutu şekline getiriyoruz ve sivri köşeyi kutu içine katlayıp bırakıyoruz , aynı şekli karşı tarafada uygulayınca kutu oluşuyor, herhangi bir yapıştırıcıya gerek yok.

Read more...

İKEADAN AYNA DEKORASYONUM

Bu aralar yine aynalara bakıyorum bol bol, derken gözüm karşı duvardaki aynalarıma takıldı, bu şirin aynaları oturma odam için ikea dan almıştım ve üçlü kanapemin arka duvarına istediğim şekilde yerleştirmiştim. Daha önce gözüme kestirdiğim bu aynaları nereye uygulayabileceğime karar vermediğim için sadece bakıp geçmiştim, sonra bu duvarda güzel duracağını düşünüp tekrar gittim ve aldım. Bu küçük aynalar çok uygun bir fiyata, dörderli paketler halinde satılıyor, ben bunlardan iki paket kullandım, arkalarında çıkartmalı yapışkanları hazır zaten, bana düşen sadece keyfime göre şekil verip yapıştırmak oldu, ister bu şekilde ister gelişi güzel dağınık bir kombinasyonla uygulama yapılabilir.

Read more...

ESKİ ŞİFONYERE DEKORATİF YENİLEME

Bu şifonyer eski yatak odamın parçasıydı, düz siyah lake mobilyamı değiştirmeye karar verdiğimde bu parçayı atmak istemedim çünkü çekmeceleri işime yarayacaktı, dekoratif boyama teknikleriyle bunuda dekoratif bir görüntüye dönüştürüp kullanmayı düşündüm, malum cilalı olduğu için boya tutması için önce üzerine glass medium uyguladım, glass medium cam yada cilalı yüzeyleri rahat boyamak için kullanılan yardımcı bir üründür.
Daha sonra altın, gümüş, bakır renkli su bazlı akrilik boyalarımı seçtim yanına onlar gibi sedefli olan birkaç tane daha renk ekledim, yeşil, mavi gibi....her birinden bir miktar ayırdım, içine Glaze ürününden karıştırarak fırçayla dağıtarak yer yer eskitme uyguladım, Glaze boyanın hemen kurumasını engellediği için istediğimiz görüntüyü elde edene kadar defalarca boyayı dağıtma işlemi yapabiliyoruz, ayrıca glaze boyanın daha kolay sürülmesini ve daha doğal ve düzgün dağılımını sağlıyor. Ben bu çalışmamı henüz verniklemedim, benim işim belli olmaz, kafama eserse üzerine transfer tamamlama çalışmayı düşünebilirim, o yüzden şimdilik böyle bıraktım.Sonuçta eski çizik mobilyam dekoratif ve şık bir görüntüye büründü, onu evimin hol bölümünde kullanıyorum üzerine en kısa zamanda uygun bir ayna çalışması yapmayı düşünüyorum, Bu şifonyerin çekmeceleri, şu an benim boyalarımı, fırçalarımı ve boya işleriyle ilgili aksesuar ve malzemelerimi saklamakta.
Bu alttaki resim şifonyerimin gece ışıklar yandığındaki görüntüsü, ışık vurduğunda altın ve bakır renkler daha ön plana çıkıyor ve ışıltılı bir görüntü oluşturuyor.

Read more...

AYAKKABI KUTUSUNDAN DEKORATİF KUTU

Büyük temizlik zamanı, elime geçen ne varsa attım, atılacaklar arasında bol miktarda ayakkabı kutuları birikmiş, tam atacakken yine kıyamadım ve aldım elime silikon tabancasını ve artık kumaş parçalarını önce ayakkabı kutusunu lacivert saten kumaşla bir güzel kapladım sonra krem saten kumaştan güller ve yapraklar yapıp kutunun üzerine dizayn edip yapıştırdım. yarım saat sürmedi, atılmaktan kurtulan ayakkabı kutusundan şık dekoratif bir kutu çıkartmış oldum ortaya, ister hediyelerinizi içine koyabileceğiniz bir hediye kutusu ister ıvır zıvırı toplayacak bir saklama kutusu olarak kullanabilirsiniz.

Read more...

PATCHWORK SECCADE ÇALIŞMASI

Bir kandil gecesiydi sanırım, kalabalık bir grup arkadaşla o geceyi beraber geçirmek istedik, seccadelerim yetmeyince arkadaşımdan ödünç seccadeler aldım, içinde bir tanesi gözüme takıldı, pachwork çalışmalarına şimdilik bakmakla yetinen ben bunu da denemezsem ölürüm diyerek buna derhal el koydum, başta amacım sadece modelini alıp makinemi ortaya çıkardığım bir gün elimdeki artık kumaşlardan böyle bir çalışma yapmaktı fakat resimler bu kadar güzel çıkınca bunu blogda paylaşmamak haksızlık olur diye düşündümGülümsüyor Gerçekten çok düzgün ve özenli bir el işçiliği. Dikkatten kaçmasın fotoğrafta çok net görünmemiş, krem rengi karelerin üzerlerine yorganlama tekniğiyle kabartma çiçekler işlenmiş. Uyumlu renkleri ve sadeliğiyle daha büyük boyutlarda çalışılarak güzel bir yatak örtüsü olabilir.
Alev'cim izninle seccadeni herkese gösteriyorum, artık bu modeli heryerde göreceksin.

Read more...

TRANSFER KATLANIR SEHPA BOYAMA

Transfer ve tamamlama tekniğiyle yaptığım ikili sehpalar, bunları arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak boyamıştım, sonunda resimleyebildim, bu sehpalardan kaç takım yaptım hatırlayamıyorum, her biri biryerlere gönderildi, unuttum bile, kendime yaptıklarımı da ailecek el birliğiyle kırdık, eşimin büyük katkısı oldu bu konuda..SiritiyorSehpalar mdf den yapılmış katlanabilir şekilde dizayn edilmiş, katlandığında içine yerleştirebildiğimiz birde ayak bölümü var, transfer tekniğinin yapılışını bir kaç yerde anlatmıştım en son beşgen kutu konusunda anlattım burdan bakabilirsiniz....transfer resmi yapıştırılıp soyulduktan sonra etrafındaki boş kalan bölümler boyalarla aslına uygun şekilde tamamlanır, ben tamamlama yaparken özellikle resim üzerine de girişler yapıyorum böylece renkler daha doğal kaynaşıyor, yer yer resim detayları üzerinde ışık ve gölgelerde ekliyorum, bu resmi daha canlandırıyor, en son üzerine dekopaj tutkalı sürülüp kuruyunca parlak yada yarı mat vernikle cilalanır.
Bu sehpalara ciladan önce cila çatlatma tekniğiyle çatlatmalarda yapmıştım, yazmayı unuttum, onuda belirteyim, çatlakların içini de açık renk yağlı boyayla doldurdum koyu zemin üzerinde belirgin ve hoş bir görüntü oluşturdu, resimlerde detaylı görüntü yakalamak aklıma gelmedi malesef, artık başka sefere...

Read more...

BAYAT PİDEDEN LEZZETLİ BİR ÖĞÜN

Ramazan'da kızımla başbaşa iftar ettik, canımız şöyle sarımsaklı yoğurtlu bişeyler istedi, mantı olsa pek iyi olacaktı ama kim açacak :) döndük dolaştık üşendik sonra aklıma evdeki akşamdan kalan pideler geldi, biraz kurumuş ama işime yarar diye düşündüm.

Önce pideleri ufak kareler şeklinde kestim ve borcama doldurdum, sonra 2 bardak suya 3-4 kaşık salça açıp kaynattım içine karabiber, pul biber ve tuz ekledim, o bir kenarda kaynarken tavaya bol tereyağı eritip içine minik minik domatesler doğradım 7-8 diş te sarımsakla onlar güzelce pişti sonra diğer tarafta kaynamış olan salçalı sosuda içine ekleyip özleşene kadar kaynattım. İsteğe göre içine kavrulmuş kıyma eklenebilir, ben içine çok az miktarda minik sucuk parçaları attım, bunlar şart değil sade olarakta çok lezzetli olur. Sarımsağı ister yoğurda ister kaynayan sosa atabilirsiniz her ikiside güzel olur, kızım çiğ sarımsak sevmediği için ben sosun içinde pişirdim.
Sos hazır olunca pidelerin üzerine döküp bir kaç dakika üzerini kapatıyoruz ki sosla karışmayan pide varsa buharla beraber yumuşasın ve son olarak hafif çırpılmış bolca yoğurdu da en üzerine döküp servis yaptık.

Read more...

SANAT ESERİ Mİ? İĞNEDANLIK MI?

Sanat ruhu başka bişey canım.. dedirten bu cici şeyleri gördünüz mü? Bunlar bildiğiniz iğnedanlık yada iğnelik her ne derseniz, herkesin evinde mutlaka bir iğneliği vardır, benimde minik bir iğne yastığım var ama şunları gördükten sonra benimkine iğnedanlık demek sanırım bu sanat eserlerine hakaret olur:) Sanatçı olunmaz doğulur derler çok doğru, sanat zevkini bizim önem vermediğimiz hatta farkına bile varmadığımız objelerin üzerinde konuşturanlara başka ne denebilir ki?

bunlar ve diğer değişik modeller için buraya bakın


Read more...

SAÇAKLI HAVLU KENARI DANTELİ

Çiçeği burnunda matematik öğretmenimiz hypatia'nın yaptığı bir havlu danteli bu, kim demiş okuyan kızların el becerisi olmaz diye, işte bu tatlı kızımızın kendi yaptığı güzel bir dantel, bu fotoğrafı bir süredir bilgisayarın içinde kaybetmiştim, detaylı bir temizliğe başlayınca elime geçti vakit kaybetmeden paylaşayım dedim. Ellerine sağlık hypatia becerikli, hanımefendi, tatlı kızımız, yolun ve bahtın her zaman açık olsun.

Read more...

FARKLI VE ÖZGÜN PATCHWORK ÇALIŞMALARI

Patchwork potery's, patchwork olayına farklı ve özgün bir yorum getirmiş, bildiğimiz klasik çizginin dışında değişik çalışmalar yapmış, fikirleri ve çalışmaları çok orjinal buldum, özellikle aşağıdaki çantaya tek kelimeyle bayıldım, yani kullanmak için değil ama bu renkler ve tasarım beni fazlasıyla cezbetti diyebilirim..bu kişinin diğer değişik çalışmalarını flickr deki paylaşım sayfasından inceleyebilirsiniz.


Read more...

ÇOCUKLAR İÇİN KEÇE APLİKE MODELLERİ

>> 29.12.2008

Şimdiye kadar keçe çalışmalarını sadece inceledim, yabancı kaynaklı sitelerde son derece ilgimi çeken çalışmalara rastladım, bu kış kararlıyım mutlaka ama mutlaka keçeden güzel çalışmalar yapmalıyım, şu an araştırıyorum böyle renkli keçeleri hazır satan yerler arıyorum, keçe yapımı konusu fazla ilgimi çekmediği için malzemeyi hazır almayı istiyorum Bu sitede çocuklara yönelik keçeden aksesuarlar buldum üzerlerindeki keçe aplike desenlerini çok beğendim, oldukça emek verilmiş ayrıntılı çalışmalar bunlar üstelik renkleride çok cezbedici. Blog ziyaretçilerinden bu hazır keçeleri en uygun nerelerde bulabileceğim konusunda yardım istiyorum, bana yazarsanız bende en kısa zamanda kendi çalışmalarımı büyük bir keyifle burda paylaşmak isterim.

Read more...

RESİM DÜZENLEME SİTESİ PİCNİC.COM

Photoshop kullanmıyorsanız size bir tavsiyem var, özellikle bizim gibi resim ağırlıklı blogcuların işini rahatlıkla görebilecek bir site http://www.picnik.com/ bu siteye öncelikle üye oluyorsunuz, sonra resminizi yükleyip istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz, resim boyutunu ayarlayabilirsiniz, değişik ışık ve effects ler ekleyebilirsiniz, resme sinemaskop effect verebilir, değişik çerçeveler yapabilirsiniz, hatta iç içe bir çok şekilli çerçeveler uygulayabilirsiniz, üzerine değişik fontlarla renkli yazılar yazabilirsiniz, resmin fazla bölümlerini kesip üzerine zengin çeşitli shapeler den ekleyebilirsiniz ve değişik formatlarda kaydedebilirsiniz.. daha sayamadığım bir çok özellik mevcut, küçük bir photoshop gibi işliyor onun kadar kapsamlı olmasa da bence yeterli özellikleri var.

Yandaki resim üzerine sadece örnek amaçlı plansız uygulamalar yaptım, siz daha güzel ve uyumlu çalışmalar yapabilirsiniz.

Read more...

FIRINDA SOĞANLI PEYNİRLİ BÖREK

Geçen günlerde bir kaç tepsi börek yaptım, arkadaşlarım gıda kermesi düzenlemişler benim payıma da börek düştü, her zaman yaptığım böreğim hayır işi olduğunu mu anladı nedir:) her zamankinden daha güzel oldu, eğer peynirli börek yapacaksam içine mutlaka ince kıyılmış bolca soğan katarım, soğan peynirin yavanlığını alır lezzetine lezzet katar, pişerken de harika kokar.

Böreğin malzemeleri
1 kg yufka
1/2 kg betaz peynir
1 büyük baş ince kıyılmış soğan
1/2 demet maydanoz
isteğe göre pul biber

Yapılışı
Yufkalardan birini serip her tarafına yağ, yumurta ve yoğurt karışımından bolca sürülür, daha çıtır olmasını isterseniz sadece sıvı yağ sürebilirsiniz. Diğer yufka üzerine kapatılır ve yine hazırlanan karışımdan sürülür, bıçak yada ruletle 8 üçgen parçaya bölünür, hazırlanan peynirli soğanlı maydanozlu harç sigara böreği şeklinde sarılır, sigara böreğinden biraz daha gevşek sarmak daha iyi sonuç verir. Tüm yufkalar aynı şekilde sarılır üzerine yumurta sarısı ve çörekotu eklenerek hafif kızarıncaya kadar fırında pişirilir, fırın sıcaklığı 170-180 derece olmalı. Fırından çıkınca soğumadan servis yapılırsa çıtır çıtır olur, soğuyunca da lezzetlidir ama çıtırlığını kaybeder.

Read more...

KENDİNDEN PULLU BEBEK YELEĞİ

Bu aralar örgüye takıldım biraz, elime kendinden pulları olan pembe merserize bir ip geçti, olsa olsa bundan minik şirin bir bebek yeleği olur dedim ve arkadaşımın minik kızı Esila için bu yeleği ördüm, tığ örgüsünü şiş örgüsünden daha çok seviyorum o yüzden bu yeleği tığla ördüm. Yelek bitince kenarlarına bir sıra zincir geçip kol ve yaka kısmınada üçlü trabzan yaptım, zincir yerlerinden arttırınca hafif fırfırlı oldu, en son olarak, kol ve yaka kenarına karanfil kurdelesiyle minik çiçekli güpürü üst üste getirip dikerek süsledim.Bu yeleği tek parça olarak ördüm, alttaki resimde birleştirmeden önceki görüntüsünü inceleyebilirsiniz. Kendinden pullu olan bu iplik örüldüğünde çok şık ve ışıl ışıl oluyor, ve çok keyifli bir görüntü çıkıyor ortaya, yalnız, mümkün olduğunca örerken pulları ön tarafa denk getirmeye çalışmak biraz zorluyor.

Read more...

KAĞIT GÜL VE ORİGAMİ LALE NASIL YAPILIR? video

Origami kağıt katlama sanatı, kağıdı katlayarak harika şeyler yapılabiliyor. Benim origami tekniğiyle yapılmış çiçeklere özel ilgim vardır, özellikle de görüntüsü gerçeğine çok yakın olanlar daha fazla ilgimi çeker. Videolarda origami tekniğiyle yapılmış çok şık bir lale ve kağıttan yapılmış gerçeğine çok benzeyen harika bir gül yapılışı anlatılmış, yalnız gül yapımında kullanılan kağıt biraz farklı, nerden bulunur bilemiyorum ama hafif esneme özelliği olmalı.

Şu sitede de değişik çiçeklerin resimli yapılışları anlatılmış, linklerden tüm çiçekleri gezebilirsiniz

Read more...

DÜĞME VE TAŞLARLA SÜSLENMİŞ ÇANTALAR


Picasaweb de arasıra dolaşırım, dünyanın her tarafından kim neler yapmış hepsinin albümlerine aynı adresten ulaşabiliyoruz, Bu çantalarıda orda dolaşırken buldum, çantalardan ziyade işlemeleri dikkatimi çekti, renkli boncuk, kristal taş ve düğmelerden güzel bir kombinasyon yapılmış, çantanın kumaşından yine aynı işleme tarzı kullanılarak çantaya takım oluşturan şallarda yapılmış . Daha ayrıntılı fotoğraflarını BURDAN inceleyebilirsiniz.

Read more...

EL OYMASI AHŞAP PANO BOYAMA

Arkadaşım, bu ahşap el oyması ağaç duvar panosunu boyamam için getirdi, uzak doğudan biryerlerden hediye gelmiş, tamamı el oyması, tam bir sanat eseri, yumuşak bir ağaç kullanılmış oldukça hafif fakat üzeri çok iyi zımparalanmadığı için boyaması epey zahmetli oldu, birde obje üç boyutlu olunca, boyamayı tamamlamak göründüğünden daha uzun sürdü.Panonun her yanını kahverengi su bazlı akrilik boyayla boyadım, çiçek kısımlarını da gümüş metalik boyayla belirginleştirdim ve panonun tamamına zift ile eskitme uyguladım daha sonra varak tutkalını gümüş çiçekler üzerine tamponlayıp şeffaflaşınca folyo gümüş varakla ışıltılı bir görüntü kazandırdım, son olarakta yat verniğiyle çalışmamı tamamladım.Varak uygulamasından sonra çiçekler ışıl ışıl göründü, en üst resimde detaylı fark edilmiyor alt resimde biraz daha belirgin görünüyor.


Read more...

AMİGURUMİ EL YAPIMI OYUNCAKLAR


Nereye baksam karşıma çıkıyor amigurumi kelimesi, çeşit çeşit renk renk ipliklerle örülmüş harika oyuncaklar çok cezbedici görünüyor. Bu oyuncakların örülüş şekline bakınca sıkiğne tekniği kullanıldığını anlıyoruz. Artık örgü oyuncaklar moda... Ben bu teknikle yapılan oyuncakları çok sevdim, hem ekonomik hemde el emeği . Çinden gelen sağlıksız oyuncaklar yerine el yapımı bu oyuncakları tercih etmek daha akıllıca gibi görünüyor bana, ayrıca hayal gücünüz kadar da seçeneğiniz var. Bu oyuncaklar ve farklı çalışmalar burda

Read more...

BU DA DAVETSİZ MİSAFİR

Gecenin bir yarısı evimize gelen davetsiz misafirimiz, yatma vakti içerden kızımın çığlığına koşuyorum ve gördüğüm manzara bu. Yangın merdiveninden balkona çıkıyor her gün, nereyi açık bulursa dalıveriyor içeri bu şeker şey. Son olarak fark ettirmeden girmiş içeri ve yatağımızın üzerine bi güzel kurulmuş uyuyor, ışığı açınca önce şaşırıyor bizim gülmeye başlamamızla birlikte başlıyor şımarıklık yapmaya, birde fotoğraflarını çektiğimizi görünce sanki anlamış gibi, böyle sevimli şımarık pozlar veriyor. Yerim ben bunu ya.Bu arada yine kedilerden konu açmışken dün kızkardeşimin bilgisayarından kendime aktardığım bu uykudan uyanan kedi videosunu da paylaşmak istiyorum...bu kedi milleti nasıl bu kadar şirin oluyor hala anlamış değilim, izleyin bakın insan bunu nasıl sevmez, hayvan sevmeyen insanlar olduğuna inanamıyorum.

video

Read more...

ÇUKUROVA DEVLET SENFONİ ORKESTRASI(sarı çiçek)

>> 28.12.2008

Akşam haberlerini izlerken beni çok etkileyen bir haber gördüm, tam konu eklediğim zamana denk geldi hemen videosunu buldum kaçıranlar varsa paylaşalım.

Şef Emin Güven Yaşlıçam yönetiminde Çukurova Devlet Senfoni orkestrası çok değişik bir çalışmaya imza atmış, daha önce bunu görmediğime üzüldüm doğrusu. Yunus Emre'nin sarı çiçek ilahisini senfoni orkestrasıyla beraber seslendirmişler. Dinlerken tabiri caizse tüylerim diken diken oldu, özellikle nakarat bölümünde gözlerim doldu...insanın gönül telini titretiyor dedikleri böyle bişey sanırım. Bu çalışmayı yapan herkese teşekkürlerimi gönderiyorum.


Read more...

YAZLIK MERSERİZE ÇOCUK ŞAPKASI

Merserize çocuk şapkası, tepeden başlanır büyüklüğüne göre 3-4 sıra arttırarak örülür, ilk sırada 2 tek trabzandan sonra 3.ye çift dolgu yapılır, ikinci sırada 1. tek dolgu diğeri çift dolgu şeklinde devam edilebilir...aslında bu arttırmayı örgü sıklığınıza göre kendiniz ayarlarsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz, arttırmalar bittikten sonra istediğiniz boya gelinceye kadar arttırmadan örülür, ve en alt bölümün ilk sırası yine arttırılır..2. ve tercihen 3. sıralar arttırmadan örülür....Ben şapka üzerine sık iğne yapraklar ve çiçekler örüp köşesine yerleştirdim...yine çiçeklerde kullandığım üç rengi tığla zincir oluşturup aralardan geçirdim ve fazla kalan kısmıda form verip şapka kenarlarına diktim...
Bir günde şirin bir şapka örmüş oldum...hem elimdeki merserize kalan ipler değerlenmiş oldu hem de komşumun küçük kızı bu şapkayı ona ördüğümü duyunca çok mutlu oldu...birini mutlu etmek, hele de bu bir çocuksa insanı iki kat mutlu ediyor.

Read more...

LAME KUMAŞTAN MENDİL KUTUSU KILIFI

Kermesten beri elimde kalmış bir model, bir türlü yayımlamak nasip olmamıştı. Lame kapitone kumaştan dikilmiş, kağıt mendil kutuları için yapılmış koltuk şeklinde kutu kılıfı. Çok gerekli bir şey olmasa da, elde kalmış kumaşları değerlendirmek için iyi bir yöntem sayılır. En çok
kanapenin üzerindeki ortası düğmeli kırlentlere bayıldım...çok şirin görünüyorlar.

Read more...

MOR TAŞLI BAKIR KOLYE

Yıllar önce yaptığım bir işlemeden kalan cam boncuklarımı buldum, ametist taşına benzeyen mor boncukları bakır rengi kolye aparatının üzerine, sıcak silikonla gelişi güzel yapıştırdım ve yine bakır rengi zincirin üzerine taktım...böylece elimdeki malzeme değerlenmiş oldu. Yine makinenin azizliğine uğrayan fotoğrafı photoshop yardımıyla ancak bu kadar netleştirebildim.

Read more...

KATMERLİ GÜLLÜ ÖRGÜ ÇANTA

>> 27.12.2008

İşte bu da geçen sene Arkadaşı Şerife'ye ördüğüm çanta, ilk çanta denememdi..beğenilince bir sürü daha ördüm bunlardan...siyah yünden iki parça yuvarlak örüp birleştirdim, üzerine renkli yünlerden katmerli güller yapıp yerleştirdim kurdelelerle süsledim, içine penyeden astar diktim.

Read more...

KIŞLIK PENYEDEN YAZLIK TİŞÖRTE

Kızımın hiç sevmediği uzun kollu penye bluzu vardı, kışın evde giyerdi sadece, baktım dolapta fazlalık, atmaya da kıyamadım, iki makas darbesiyle yazlık tişörte dönüştü:) Böylece eskiyi yenilemiş ve tekrar kullanıma sunmuş oldum, eski giysileri değerlendirmek için bir fikir.

Önce kollarını kısalttım sonra yakasını hafif açtım ve etek kısmındaki dikişli bölümü çıkarttım, etekten çıkan parçayı teğelleyip çiçek haline getirdim ve ortasına gelişi güzel boncuk işledim, kenarlarına takı malzemelerimin içinden bulduğum gümüş metalleri dikip yaka kısmına yerleştirdim. Ben bu tişörtün kesilen yerlerine herhangi bir dikiş işlemi yapmadım, ribana türü esnek bir kumaşı olduğu için zannediyorum iplik atmayacaktır, eğer yıkamada iplik atacak gibi olursa kenarlarınada bi güzellik düşünürüm artık, ben bu şekilde daha çok beğendim.


ESKİ HALİ...VE YENİ HALİ..

Read more...

ESKİ KANAPELERİME YENİ YÜZ

Önceki evimde oturma odası olarak kullandığım çıkarılabilir yüzlü kanapelerimin kumaşları çok eskimişti, hatta yer yer incelip yırtılmaya başlamıştı, 11 yıllık koltuklar tabi eskimesi normal, çok severek aldım ve kullandım orjinal kılıflarıda sarı kırmızı ve lacivert tonlardaydı cıvıl cıvıldı..Sonra bu eve taşındım ve diğer evimden 1 oda fazlası vardı, boş duruyordu, önce oturma odamı yeniledim eski kanapelerimden de vaz geçemedim, onlara ikea nın kumaşlarından yeni yüzler diktim.. zaten çıkarılabilir kılıf sistemi olduğu için çok kolay oldu, bildiğimiz lastikli çarşafların yöntemiyle kılıfları dikip lastik geçirdim, üstteki uzun yastıklarada fermuarlı kılıflar diktim hepsi bu, ve boş odamda yenilenmiş koltuklara kavuştu .... Tabi eşim bunları görünce baya bi hayıflandı, ''madem sen bunları yenileyebiliyordun neden yeni bir takım aldık ki?'' dedi..eee yeni koltuklarımı almadan bunu yapsaydım hem yeni bir oturma odası almayacaktım, hemde o boş odam ıvır zıvır odası olarak kalacak bir işe yaramayacaktı, şimdi orası hem kitap okuma odası, hem hobi odası, hem de kanapelerin altından bağımsız bir parça daha çıkabildiği için, yatılı misafirlerimi rahatça ağırladığım bir oda oldu.

Read more...

İNCİLİ NİŞAN YASTIĞI MODELİ

Nişanlarda yüzükler artık tepsilerde değil böyle süslü nişan yastıklarında getirilmeye başlandı. Bence yenilik iyidir. Bu yastığı artık kadrolu ziyaretçim olan Dimple için diktim, kendisi hayırlısıyla bu hafta nişanlanıyormuş..ALLAH(cc) hayırlı ve mutlu bir evlilik nasip etsin kardeşim, güle güle kullan.

Yastığı saten kumaştan diktim , kenarına aynı kumaştan şerit diktim, ortadan bağlayıp üzerine saten geniş kurdeleden güller yaptım ve monte ettim, incilerle süsledim, kenarlarınada ince hazır dantel geçirdim.

Nişan sandığı modeli için tıklayın.Read more...
Related Posts with Thumbnails

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP